YouTube’a veda etmenin vakti geldi | YouTube RED Projesi


Her güzel şeyde olduğu gibi YouTube’un da sonuna geliyoruz.

Kısa videolar, dizi tekrarları, klipler, challengelar, oyun videoları… Hepimiz YouTube’u bu sebeplerden dolayı kullanmaktayız. Son bir kaç yılda videolarda çıkan reklamlar ne kadar canımızı sıksa da hiçbirimiz pes etmedik. Hatta bazılarımız ADBlocker gibi reklam engelleme uygulamaları arayışına düşüp YouTube’da reklamsız gezinmeyi başarmıştır. Ama bu taktiğin ömrü kısaldı.

YouTube Red, 28 Ekim 2015 yılında ilk ABD’de sunulan reklamsız YouTube sürümüdür. Yakın tarihte Türkiye’de de kullanıma sunulacak olan bu proje çoğumuzu YouTube’dan koparacak. ABD için aylık YouTube Red üyeliği 9.99$ Eğer Türkiye’de de bu fiyat üzerinden sunulursa birçoğumuz YouTube’a veda edeceğiz gibi görünüyor. Ya da YouTube Red aboneliği almadan YouTube’a sızmanın yollarını arayacağız..

Şimdilik AdBlocker gibi reklam engelleme yazılımları YouTube üzerinde sorunsuz çalışıyor. Ama YouTube Red projesi Türkiye’de başlatıldığında büyük ihtimal bunun gibi yazılımları kullanmamıza YouTube izin vermeyecek. Bize iki yol sunulacak ya reklamları göz ardı edip YouTube’u kullanmaya devam ederiz ya da aylık 9.99$ ödeyip arkamıza yaslanıp videolarımızı izleyeceğiz. İnternet altyapımız kaliteli olsa 100 mbit/s internetimiz olsa belki düşünürüz ama günümüz koşullarında Red aboneliği satın almak akla mantığa uygun değil. Bu benim fikrim…

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla